December 08 2018

Nomination News & Resources

The latest information about UCP Nomination Events, Contest Information and Resources available here:

Nomination News

RESULTS from 77 the 87 Nomination Contests to be completed

 

UPCOMING EVENTS

Airdrie-Cochrane

Peter Guthrie

 

Lethbridge-West Vote Dec 12

More Info

Airdrie-East

Angela Pitt

 

Lac Ste. Anne-Parkland Vote Dec 15 & 17

More Info

Athabasca-Barrhead-Westlock

Glenn van Dijken

 

 

 

Banff-Kananaskis

Miranda Rosin

 

NOMINATION RESOURCES

Bonnyville-Cold Lake-St. Paul

Dave Hanson

 

Nomination Contest Summary

Brooks-Medicine Hat

Michaela Glasgo

 

Nomination Candidate FAQs

Calgary-Acadia

Tyler Shandro

 

Candidate Selection Rules and Procedures

Calgary-Beddington

Randy Kerr

 

Elections Alberta: Registration of a Nomination Contestant

Calgary-Bow

Demetrios Nicolaides

 

Elections Alberta: Nomination Contestant Guide

Calgary-Buffalo

Tom Olsen

 

 

Calgary-Cross

Mickey Amery

 

UCP CONSTITUENCY ASSOCIATIONS

Calgary-Currie

Nicholas Milliken

 

Find your Constituency

 

Calgary-East

Peter (Pradeep) Singh

 

 

 

Calgary-Edgemont

Prasad Panda

 

 

 

Calgary-Elbow

Doug Schweitzer

 

 

 

Calgary-Falconridge

Devinder Toor

 

 

 

Calgary-Fish Creek

Richard Gotfried

 

 

 

Calgary-Foothills

Jason Luan

 

 

 

Calgary-Glenmore

Whitney Issik

 

 

 

Calgary-Hays

Ric McIver

 

 

 

Calgary-Klein

Jeremy Nixon

 

 

 

Calgary-Lougheed

Jason Kenney

 

 

 

Calgary-McCall

Jasraj Singh Hallan

 

 

 

Calgary-Mountain View

Caylan Ford

 

 

 

Calgary-North East

Rajan Sawhney

 

 

 

Calgary-North West

Sonya Savage

 

 

 

Calgary-Peigan

Tanya Fir

 

 

 

Calgary-Shaw

Rebecca Schulz

 

 

 

Calgary-South East

Eva Kiryakos

 

 

 

Calgary-Varsity

Jason Copping

 

 

 

Calgary-West

Mike Ellis

 

 

 

Camrose

Jackie Lovely

 

 

 

Cardston-Siksika

Joseph Schow

 

 

 

Central Peace-Notley

Todd Loewen

 

 

 

Chestermere-Strathmore

Leela Aheer

 

 

 

Cypress-Medicine Hat

Drew Barnes

 

 

 

Drayton Valley-Devon

Mark Smith

 

 

 

Drumheller-Stettler

Nate Horner

 

 

 

Edmonton-Beverly-Clareview

David Egan

 

 

 

Edmonton-Castle Downs

Ed Ammar

 

 

 

Edmonton-City Centre

Lily Le

 

 

 

Edmonton-Decore

Karen Principe

 

 

 

Edmonton-Glenora

Marjorie Newman

 

 

 

Edmonton-Gold Bar

David Dorward

 

 

 

Edmonton-Manning

Harjinder Grewal

 

 

 

Edmonton-McClung

Laurie Mozeson

 

 

 

Edmonton-North West

Ali Eltayeb

 

 

 

Edmonton-Riverview

Kara Barker

 

 

 

Edmonton-Rutherford

Hannah Presakarchuk

 

 

 

Edmonton-South

Tunde Obasan

 

 

 

Edmonton-South West

Kaycee Madu

 

 

 

Edmonton-West Henday

Nicole Williams

 

 

 

Edmonton-Whitemud

Elisabeth Hughes

 

 

 

Fort McMurray-Lac La Biche

Laila Goodridge

 

 

 

Fort McMurray-Wood Buffalo

Tany Yao

 

 

 

Fort Saskatchewan-Vegreville

Jackie Armstrong-Homeniuk

 

 

 

Grande Prairie

Tracy Allard

 

 

 

Grande Prairie-Wapiti

Travis Toews

 

 

 

Highwood

RJ Sigurdson

 

 

 

Innisfail-Sylvan Lake

Devin Dreeshen

 

 

 

Lacombe-Ponoka

Ron Orr

 

 

 

Leduc-Beaumont

Brad Rutherford

 

 

 

Livingstone-MacLeod

Roger Reid

 

 

 

Lesser Slave Lake

Pat Rehn

 

 

 

Maskwacis-Wetaskiwin

Rick Wilson

 

 

 

Morinville-St. Albert

Dale Nally

 

 

 

Olds-Didsbury-Three Hills

Nathan Cooper

 

 

 

Peace River

Dan Williams

 

 

 

Red Deer North

Adriana LaGrange

 

 

 

Rimbey-Rocky Mountain House-Sundre

Jason Nixon

 

 

 

Sherwood Park

Jordan Walker

 

 

 

Spruce Grove-Stony Plain

Searle Turton

 

 

 

St. Albert

Jeff Wedman

 

 

 

Strathcona-Sherwood Park

Nate Glubish

 

 

 

Taber-Warner

Grant Hunter

 

 

 

Vermilion-Lloydminster-Wainwright

Garth Rowswell

 

 

 

West Yellowhead

Martin Long